סיכום אירוע השלג 17-18/2/2021

מתוך אקלימוס

הגשמים והשלגים התפרסו על ארבע יממות גשם, החל מיום שלישי ה- 16/2 ועד יום שישי ה- 19/2. בחלק גדול מהתחנות במרכז הארץ ירדו בכל אחד מארבעת הימים כמויות משקעים דו ספרתיות.

הגשם החל, כמעט בו זמנית, מצפון ועד הנגב, בשעות אחר הצהרים של ה- 16/2, והתמקד בשעות הערב והלילה בעיקר במזרח השרון ובמערב השומרון, עם כמויות גדולות מ- 50 מ"מ שנמדדו בבוקר המחרת. תוך כדי ירידת הגשם חלה ירידה ניכרת בטמפרטורות ובחלקים הגבוהים של צפון הגולן, הגשם שהחל עם טמפרטורות דו ספרתיות, הפך כבר לקראת חצות לשלג. עד שעות הבוקר של ה- 17/2 השלג התפשט בגולן לגבהים של 700-800 מטרים ולפרקים אף פחות, וירד לאורך כל היום.

בנוסף, ליל ה- 16/17 היה סוער מבחינת הרוחות שהתחזקו במהירות, ונחלשו בהדרגה ביממה שלאחר מכן.

בשעות הבוקר של ה- 17/2 שררה במרכז הפוגה, ואילו משעות הצהריים הגשם שב והדרים ובהרים הפך בהדרגה לשלג. בשעות הערב, המשקעים חזרו גם לנגב, ושלג החל לרדת בהר הנגב.

מיקוד הגשם במרכז ובדרום נמשך גם ביממת ה- 18/2, אלא שבבוקר, הטמפרטורות עלו והשלג בהרים התחלף לגשם, שתרם להפשרה מהירה שלו. עוצמת המשקעים ירדה גם כן.

בליל ה- 18/19.2 המשקעים שבו והתעצמו והתפשטו מדרום לצפון. לקראת ערב המשקעים התמעטו, ובלילה פסקו כליל.

בסך הכל ירדו במערכת זו כמיויות של כ- 100 מ"מ באזורים רבים, החל מעוטף עזה, דרך מישור החוף המרכזי, השרון, הרי המרכז והצפון, ועמקי הצפון לרבות הכנרת. כמויות גדולות עוד יותר נמדדו במזרח השרון, השומרון וצפון עוטף עזה, שם הכמויות הגיעו ל- 120-140 מ"מ.

בצפון הארץ ובמרכזה, "האזורים המקופחים" היו הגליל המערבי ומישור החוף הצפוני, עם כמויות של כ- 70-80 מ"מ. אזורים אלה כבר זכו בכמויות גדולות באירועים קודמים, ונחצתה בהם כבר כמות הגשם העונתית.

הגשם פחת בתלילות דרומה מדרום השפלה ועד קו באר שבע ולאורך עוטף עזה ומקו באר שבע ודרומה נמדדו כמויות גשם חד ספרתיות.

הדף באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי קישור