סיכום גל החום 14 עד 22 במאי 2020

מתוך אקלימוס

אמנם לא נשברו שיאי טמפרטורה, אך גל החום שפקד את ישראל בשבוע שעבר היה נדיר במשכו וברצף הטמפרטורות הגבוהות שנמדדו.

שרבים באביב הם שכיחים, אולם משכם קצר בדרך כלל, גם אם לעתים מקבלים בהם טמפרטורות מאוד גבוהות.רצפים של ימי שרב באביב יכולים לקרות, אולם הם קצרים יותר ו/או עם טמפרטורות פחות גבוהות.גל החום הזה הוא נדיר באביב, ובאזורים רבים בארץ גם בהשוואה לעונות אחרות.


במשך כשבוע ימים נמדדו במישור החוף, בשפלה, בנגב ובעמקי הצפון 40 עד 43 מ"צ, בעמק הירדן ובערבה 43 עד 47 מ"צ, בהרי המרכז 35 עד 38 מ"צ, בגליל התחתון ובדרום הגולן 38 עד 41 מ"צ ובגליל העליון ובצפון הגולן 33 עד 36 מ"צ.הטמפרטורות הגבוהות לוו ביובש רב עם לחות יחסית של 10% עד 20%.על קו החוף שרר שרב כבד רק בחלק מהזמן, כיוון שהיתה לעתים השפעה של הבריזה, ובתקופה זו של השנה בה הים עדיין קר הדבר גרם להורדה מהירה של הטמפרטורה.

יש לציין שבמישור החוף ובעמקים הלילות היו נוחים יחסית ולעתים טמפרטורות המינימום ירדו מתחת ל-20 מ"צ, בעוד שבהרים גם הלילות היו חמים (בירושלים טמפרטורות המינימום ברוב הלילות היו כ-28 מ"צ).


נזכיר, כי בשנת 2016 פירסם השירות המטאורולוגי דו"ח "מגמות באירועי מזג אויר קיצוניים בישראל", וכבר אז צויין כי ששכיחות גלי החום התעצמה בשני העשורים האחרוניםמעבר לקובץ pdf וסביר שלאור ההתחממות הגלובלית יהיה גידול גם במשכם ובעוצמתם כפי שהדבר בא לידי ביטוי, בין השאר, באירוע הנוכחי.

קישורים חיצוניים[עריכה | עריכת קוד מקור]

לסקירה המלאה הדף באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי