סיכום חודש אוקטובר 2020

מתוך אקלימוס

הגשמים החזקים שירדו אתמול ובלילה בדרום הארץ ובירושלים פיספסו ביום אחד את ההזדמנות להכנס לסיכום אוקטובר.אבל מה כן היה לנו באוקטובר?[עריכה | עריכת קוד מקור]

כפי שאולי ניחשתם, אוקטובר היה חם מהממוצע במידה ניכרת.

אף על פי שהיה רק שרב אחד בולט בתאריכים 8 ו- 9 בחודש, כמעט בכל ימי החודש הטמפרטורות היו גבוהות מהממוצע (בחלק גדול מהם ביותר מ- 2 מ"צ) ולכן כאמור, אוקטובר היה חם מהממוצע במידה ניכרת.

למעשה, זהו אחד מחודשי אוקטובר החמים מתחילת המדידות, ובמזרח הארץ החם ביותר בשעות היום מתחילת המדידות בתחנות באזור זה לפני כ-70 עד 80 שנה.בירושלים, בה קיימות מדידות כבר למעלה מ- 150 שנים, היו ארבעה חודשי אוקטובר חמים יותר, אולם כולם בעבר הרחוק, בשנים 1880, 1887, 1932 ו- 1936, כך שגם בירושלים, זהו אוקטובר החם ביותר מזה למעלה מ- 80 שנה.באזורים אחרים הוא זוכה במקום השני או השלישי בשמונים השנים האחרונות.

גם בשעות הלילה הטמפרטורות היו גבוהות ברוב חלקי הארץ ועלו על הממוצע ב- 2.5 עד 3 מ"צ.

אוקטובר מצטרף לספטמבר שהיה גם הוא חם מהממוצע בצורה חריגה, כך אם משווים את שני החודשים יחד לספטמבר-אוקטובר בעבר עולה שתקופה זו השנה היא החמה ביותר, גם בתחנות מאוד ותיקות.

בכל הנוגע למשקעים, כפי שכבר צויין בכתבה שפורסה לאחרונה, אוקטובר היה יוצא דופן במיעוט המשקעים, ומאז קום המדינה היו עוד שלושה מקרים בלבד בהם היה אוקטובר יבש בצורה דומה.

הגשם היחידי במהלך החודש ירד ב- 20 בחודש, כשענן מקומי התפתח מעל ירושלים והוריד שם כ- 2 עד 3 מ"מ גשם.מבדיקת גשמי אוקטובר לעבר ניתן למצוא שמקום המדינה היו עוד 3 מקרים בלבד עם אוקטובר נטול גשמים כמו הנוכחי: ב- 1948, 1964 ו- 1992.

קישורים חיצוניים[עריכה | עריכת קוד מקור]

לסקירה המלאה

הדף באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי