עצירת גשמים באמצע החורף

מתוך אקלימוס

בשנה שעברה, 16 הימים בין ה- 25 בדצמבר ל- 10 בינואר היו מהגשומים שידענו, בפרט בצפון הארץ, והסתיימו בהצפות ושטפונות רבים. ואילו השנה, נראה כי אנו עומדים בפני יובש מוחלט. מרביתם המוחלטת של המשקעים בישראל מתקבלים בעת חדירת אוויר צפוני קר ברום הבינוני והגבוה (המכונים אפיקי רום). חדירת אוויר שכזו לאגן הים התיכון החמים, מסייעת ליצירת שקעים ומעודדת עלית אוויר והתעבות של עננות ממטירה.

אפיקים אלה מגיעים כמו גלים בחורף, אחת למספר ימים, ומייצרים מערכות גשם.

אך לעתים האזור שלנו יוצא לגמרי מתעבורת האפיקים, בדומה למצב בקיץ ובשוליו.

מצב זה יכול להיגרם משלושה מקרים:

  • א. רכסיות בכל אגן הים התיכון. האוויר הקר נשאר הרחק בקווי הרוחב הצפוניים וגלי אפיקיות קלים לא מצליחים להביא את האוויר הקר מספיק דרומה עד אלינו. מצב זה שכיח יחסית בעונות המעבר.
  • ב. רמה חוסמת. אפיקים נכנסים לים התיכון, אך בהגיעם לחלקו המזרחי הם מצפינים לעבר הים השחור, כך שהשקעים במרכז הים התיכון לא נעים למזרחו.
  • ג. אפיק סטטי במרכז הים התיכון ומערבו. עקב חדירת מסה נרחבת של אוויר קר ממערב אירופה למערב/מרכז הים התיכון נוצר אפיק רחב, שבשל רוחבו הוא כמעט ולא נע. בהיעדר אספקה נוספת של אוויר קר, אפיק זה דועך ומאפשר התפתחות אפיק חדש במיקום אחר. אך אם אוויר קר ממשיך להגיע אליו, הוא ממשיך להתקיים לאורך זמן רב, ומונע אפשרות להתפתחות אפיקים אחרים בטווח של 2,000-3,000 ק"מ ממנו.

אנחנו נמצאים כרגע במצב זה, ולפחות בעשרת הימים הקרובים ימצא אפיק באגן המערב של הים התיכון שתנועתו מזרחה ומערבה קלה בלבד, בעוד החוף המזרחי של הים התיכון יקבל זרימות דרום מערבית חמימות ויבשות. נקווה שתנועת האפיקים במרחב כמו גם התנועה שלנו במרחב תחזור לשגרה בהקדם.

הדף באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי