עצירת גשמים בשיא החורף

מתוך אקלימוס

על הסיבות הסינופטיות לעצירת גשמים כבר הסברנו בכתבה קודמת. בינתיים עבר יותר משבוע, וסוף סוף מסתמן משהו בקצה הטווח, אבל גם אם אכן יגיע גשם במועד המובטח, הרי שיהיו פה 20 ימים רצופים ללא גשם כלל, בשיא עונת החורף.

עצירת גשמים איננה תופעה חדשה והיא נזכרת לא פעם במקורות עבר, כמו בסיפור אליהו הנביא ונביאי הבעל, או תחינות העם לחוני המעגל, בעונה בה הגעת הגשם השתהתה במיוחד.

אך אירוע שכזה, כפי שאנו חווים בימים אלה, הוא נדיר מאוד, ובפרט אם לוקחים בחשבון שמדובר בעצירת גשמים מלאה בכל הארץ, שאינה כוללת אפילו טפטופים או גשמים מקומיים. פעמים רבות גם אם עצירת הגשם אינה מוחלטת כמו באירוע זה, הגשם המשמעותי יוצא ל"חופשת סמסטר" או גרוע מכך, כבר לא חוזר כלל. להלן מספר דוגמאות:


  • עונת 2013/14 שהחלה גם כך באיחור רב עם גשמים משמעותיים רק בדצמבר, יצאה אחרי אירוע השלג שהסתיים ב-14.12.2013 להפסקה מלאה של שבועיים שלאחריה ועד ראשית מרץ! היו רק אירועים של גשמים מקומיים (למעט צפון הארץ).
  • בשנה העוקבת - 2014/15 היתה עצירת גשם כמעט מלאה בין ה- 15 בינואר ל- 10 בפברואר, שנשכחה מעט בשל מערכות השלג שהיו לפניה ואחריה.
  • בחורף 1990/1 היו עצירות גשם לא מלאות אך מרובות בתחילת העונה, ולמעט הגליל העליון לא פקדה את הארץ ולו מערכת אחת משמעותית עד אמצע ינואר. מה שגרם לקבלת רושם שאותו חורף החל למעשה רק עם נפילת הטילים הראשונים מעיראק ב- 18 בינואר 1991.
  • בעונת 1954/5 החורף הגיע לשיאו בשלהי דצמבר, עם מערכת גשם שהורידה 250-300 מילימטר בדרום גוש דן ולאחר מכן נסוג ולמעשה לא ממש חזר עד סוף העונה.

מנגד, היו מקרים של עצירות גשם שמשני צדיהן התקבלו כמויות גשם גדולות. לדוגמא:

  • בפברואר 1997 היתה עצירת גשמים מלווה בקור עז שהסתיימה באירוע גשם מרשים ב- 20 בחודש, ולאחר מכן בהגעת מערכות גשם תכופות במרץ ואף בתחילת אפריל.
  • ב-1984 היתה עצירת גשמים בין ה- 13 בפברואר ל- 11 במרץ שהסתיימה אף היא עם מערכות גשם משמעותיות במרץ ובאפריל.

עצירת הגשם הדומה ביותר בתאריכיה ובמשכה לזו הנוכחית, התרחשה בין ה- 19 בדצמבר 1970 ל- 9 ינואר 1971 והיתה אף היא עצירת גשם מוחלטת. רגע לפני חזרת הגשם, נמדדו אז ערכי טמפרטורות של 30 מעלות ויותר במישור החוף. גם שנה זו "חזרה למוטב" בהמשך עם גשמים משמעותיים עד לעומק אפריל. נראה שגם הפעם אנחנו בדרך לשרב חורפי רגע לפני שעצירת גשמים זו תגיע לסיומה, ונקווה שגם במקרה זה נזכה לפיצוי של חורף שיתמשך עמוק אל תוך חודשי האביב.

הדף באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי